Vesti
Pripremite vaše dete za zanimanja budućnosti
- April 1, 2016
- Posted by: Tanja Petricevic
- Category: Mediji

Ovih dana Svetski ekonomski forum objavio je rezultate istraživanja o kvalifikacijama i veštinama koje će biti neophodne mladim ljudima na tržištu rada u 21. veku.
„Da biste dobili dobar posao i da biste imali sposobnost da zaradite novac postoje dva načina, ili da budete jeftiniji od mašine ili pametniji od mašine. Glavni problem je što mašine postaju pametnije i jeftinije. Zato je veoma važno da razvijamo ono što se zove logičko razmišljanje, odnosno razumevanje šta stvari znače.“
Isti izvor informisanja kaže da su rešavanje problema i kritičko razmišljanje 2 ključne (od 10) veštine koje traži poslodavac do 2020. godine.
Na gornjem dijagramu možemo videti kojih 16 veština zadovoljava potrebe tržišta u 21. veku, a razvrstane su u tri kategorije.
- Veštine koje su mladim ljudima neophodne u obavljanju svakodnevnih zadataka. Ove veštine služe kao osnova na kojoj mladi ljudi treba da izgrade napredne i jednako važne kompetencije i karakterne kvalitete. Istorijski gledano, nekada su ove osobine bile dovoljne za ulazak na tržište rada, a sada su samo početna tačka na putu za ovladavanje veštinama 21. veka.
Kao jedna od fundamentalnih veština u obavljanju svakodnevnih zadataka navodi se sposobnost razumevanja brojeva i rad sa brojevima. Finansijska i informatička pismenost, koje su takođe navedene kao osnovne veštine, direktno su uslovljene upravo poznavanjem matematike i razvojem logičkih sposobnosti.
- Kompetencije koje utiču na pristup radu pred složenim izazovima: kritičko razmišljanje, kreativnost itd. Tako na primer, kritičko razmišljanje je sposobnost da se identifikuju, analiziraju i ocene situacije, ideje i informacije u cilju formulisanja odgovora na probleme. Kompetencije kao što su ove zapravo su postale norma, a opet su direktno uslovljene razvojem logičkih misli.
- Karakterne osobine koje opredeljuju kako mlad čovek pristupa prilikom promene radnog okruženja.
Na osnovu navedenog možemo zaključiti koliki je značaj matematike u stvaranju radne snage za tržište 21. veka.
Najveće kompanije u svetu favorizuju matematičare, a isplativost uloženih sredstava u obrazovanje najvišom se pokazala upravo kod matematike i njoj srodnih nauka.
Istraživači navode neophodnost razvoja logičke misli, pa je Satya Nadella, jedna od direktorki u Microsoft-u, u okviru ovog istraživanja rekla: „Da biste dobili dobar posao i da biste imali sposobnost da zaradite novac postoje dva načina, ili da budete jeftiniji od mašine ili pametniji od mašine. Glavni problem je što mašine postaju pametnije i jeftinije. Zato je veoma važno da razvijamo ono što se zove logičko razmišljanje, odnosno razumevanje šta stvari znače. Ovo je veština koja nam je svima potrebna.“
Elektronski izvor: https://www.weforum.org/